SATYA czyli PRAWDOMÓWNOŚĆ

Prawdomówność w sanskrycie SATYA, jest jedną z cech składających się na YAMY czyli zasady moralne dotyczące nas samych. Zasady wskazujące nam jak działać, jak postępować w życiu. Yamy składają się z następujących cech: SATYA prawdomówność, AHIMSA niekrzywdzenie, ASTEYA niekradzenie, BRAHMACARYA wstrzemięźliwość, czystość seksualna, APARIGRAHA nieporządnie, brak chciwości. Wszystkie cechy przeplatają się ze sobą i mają wpływ na siebie, a życie zgodnie z tymi zasadami pomaga żyć w większej prawdzie i zgodzie z samym sobą.

Dziś chciałabym odnieść się do pierwszej z cech jaką jest SATYA prawdomówność. 

Dlaczego prawdomówność jest ważna w życiu? A dlaczego nie? Czy warto jest kłamać i mówić nieprawdę dla jakiegoś celu? Czy ten cel można osiągnąć jedynie przez kłamstwo? Jeśli zastanowić się nad tym głębiej, to każde kłamstwo pociąga za sobą kolejne kłamstwo. Jeśli w jednej rozmowie powiemy nieprawdę, to na pewno do nas wróci ze zdwojoną siłą i będziemy musieli stawić czoła temu co powiedzieliśmy, a czy jest to warte tych emocji związanych z ciągłym wymyślaniem kłamstw, z ciągłym wymyślaniem nowych nieprawdziwych historii? Czy jest to warte wkładu naszej energii? Bo każda nieprawdziwa historia, plotka, kłamstwo to tworzenie emocji i pozbywanie się własnej energii. A jakby tak zmienić nasze działanie na prawdziwe? A gdybyśmy zaczęli mówić tylko prawdę? Czy nie osiągnęlibyśmy tego naszego pierwszego celu? 

Myślę że cel byłby na wyciągnięcie ręki. Jeśli nie ten nasz zamierzony, to inny który pojawiłby się wtedy, kiedy będziemy w prawdzie. I co oznacza być w prawdzie? SATYA to nie tylko prawdomówność, ale również bycie szczerym z samym sobą. SATYA to życie w zgodzie z samym sobą, to akceptacja samego siebie i takim jakim się jest. SATYA to akceptacja danej sytuacji życiowej, danej chwili czy jest ona lepsza czy gorsza. To szczerość w słowie, myśli i działaniu. Bez względu na to czy jest nam źle czy dobrze, zawsze akceptujemy chwilę, zawsze akceptujemy ludzi których spotykamy na naszej drodze, zawsze akceptujemy sytuacje zgodnie z naszymi odczuciami, szanujemy siebie i innych, respektujemy swoje i innych potrzeby, mówimy TAK lub NIE zgodnie z tym co myślimy. 

A w praktyce jogi? Satya jest o tym jak zaakceptować siebie, swoje ciało, swój problem fizyczny czy emocjonalny. Zgodnie z SATYĄ akceptujemy swoje ciało fizyczne, jego zakres, możliwości w asanie, dyskomfort, ból, a może radość z praktyki? Bez znaczenia co się dzieje w naszym ciele i umyśle, bez znaczenia jakie pojawiają się emocje, bo będąc w prawdzie akceptujemy to coś się pojawia takim jakie jest. 

SATYA to prawda w nas samych, do nas samych i do innych. Życie zgodnie z prawdą i w szczerości owocuje zaufaniem i optymizmem, radością i spełnieniem, spokojem ducha i stabilnymi emocjami.

Tekst: Iwona Gajko

Przeczytaj również